Demokracie: jen práva, nebo také povinnosti? - Hlinka

Demokracie: jen práva, nebo také povinnosti?

 

Každý z nás už slyšel pojem demokracie. Co si pod ním představíme? Demokracii si většinou spojíme s vyspělými zeměmi, fungující ekonomikou, rovnoprávností mezi mužem a ženou a hlavně svobodou. Svoboda tisku, projevu nebo vycestování se jeví nám, Evropanům, jako zcela přirozené věci. Myslím, že všechny tyto svobodné demokratické možnosti jsou správné, otázkou ale je, zda se ta naše svoboda v určitých věcech nepřehání, a v jiných není pouhou fraškou.

Patřím ke generaci, která žádná jiný než demokratický systém nepoznala. Nevím, jaké to bylo za předchozího režimu, vše o tom vím jen z vyprávění různých lidí, kteří si navíc často vzájemně protiřečí v tom, co bylo nebo nebylo dobré. Myslím, že ani tak nezáleží na daném systému, spíše na tom, jak se komu daří. Asi je pravda, že předchozí režim byl tvrdší. Nebylo by ale lepší, aby i nynější přehnaně demokratický režim „lehce“ přitvrdil?

Zdá se mi, že v dnešní době si o sobě každý myslí, jak je výjimečný, jaký je „pán“ a má na vše právo. Jako by zapomněli na povinnosti, které s tím souvisejí. Nemůžeme například každému na rovinu říci, co si o něm myslíme, pokud nejsme na stejné hierarchické příčce, a očekávat, že se nic nestane. Přestože žijeme v demokratické společnosti, vždy bude někdo nad námi – učitel, šéf, rodič... Podle mého názoru by to tak být mělo. Jinak se z demokratické společnosti stávají pouze prázdná slova zastupující anarchii.

 

 

Tvorba webu zdarma s Webnode Webnode